Verimlilik - Birkaç küçük ipucu ile daha iyi ısınarak daha az ısı parası ödeyebilirsiniz…

Odalarınızı kısa ve hızlı şekilde havalandırın

Oda içinde hava cereyanı oluşmasını sağlayın: Pencereyi tam, fakat kısa süre açın. Böylece mobilya ve duvarlardaki ısı kaybolmaz ve odaya giren yeni temiz havayı ısıtabilir. Odalarınızı havalandırırken termostatik vanalarınızı kapatmayı unutmayın!

Oda sıcaklığınızı ihtiyacınıza göre ayarlayın

Oda sıcaklığını geceleri, evde olmadığınızda veya kullanılmayan odalarda düşürün. Bunu yaparken odanızın tamamen soğumamasına da dikkat edin, unutmayın ki; soğuk odaları ısıtmak çok daha pahalıdır!

Radyatörler serbestliği her şeyden çok severler

Peteğin üzerini kapatarak ısı çıkışını engellemeyiniz. Kalın perdeler ve mobilyalar ısıyı izole eder. Ayrıca radyatörünüzü çamaşır kurutucusu olarak da kullanmayınız. Petekten hava kabarcığı sesleri gelirse peteğin havasını alınız.

Pencerelerinizi olabildiğince sıkı kapatın

Pencere kenarlarını ve yarıklarını izole ediniz. İzolasyon sonrasında pencere kenarına yanan bir mum tuttuğunuzda mum ışığı titrememelidir. Geceleri panjurları aşağıya indiriniz ve perdeleri kapatınız.

Rutubet oranı önemlidir

Rutubetli hava daha sıcak olarak hissedilir ve zararlı toz zerreciklerinin havaya saçılmasını azaltır. Bitkiler ve hava nemlendiriciler oda içindeki rahatlık hissi ve konforunu yükseltir. Şunu da unutmayın: Banyo ve mutfakta oluşan buharı hızlı bir şekilde evin dışına atmanız gerekir.

Dikkatli kullanım tasarruf demektir

Sıcak su başta olmak üzere daha az su tüketiminin kesenize faydası vardır. Pahalı bir su tüketimi şöyle azaltılabilir: Sudan tasarruf sağlayan armatürler, rezervuarlar ve “beyaz eşyaların” (buzdolabı, çamaşır makinesi vs.) kullanılması, musluk ve çeşmelerin iyice kapatılması, küvette yıkanmak yerine duş alınması.

Termostatik vananızı ihtiyacınıza göre ayarlayın

Doğru sıcaklığa ayarlanmış termostatik vanalar otomatik olarak istenilen sıcaklığı verirler. Termostatik vananın ayarını ihtiyaca göre, örneğin geceleri, odayı kullanmadığınızda, havalandırırken veya oda sıcaklığını fazla sıcak hissettiğinizde düşürünüz.