Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Sayaç Okuma

  • Mobil veri toplama ne demektir?
  • Sayaç verilerinin mobil bilgisayar ile toplanması ne kadar güvenlidir?
  • Sayaç okuma tarihinden önce kontrol amaçlı olarak sayacı okuyabilir miyim?
  • Sayaç okuma işlemi için ilgili personelin eve girmesi her zaman gerekli midir?
  • Eğer bir evde sayaç okunmadıysa veya sayaç okuma işlemi yapılamadıysa ne olur?
  • Sayaç okuma tarihinde evde bulunamayacaksam ne olur?

Mobil veri toplama ne demektir? 

Mobil veri toplama, sayaç okuma işleminin mobil bir bilgisayarla elektronik olarak ve makbuzsuz şekilde yapılması demektir. Toplanacak tüketim değerleri, örneğin ısı payölçerler veya ısı sayaçları gibi tüm elektronik veri toplama cihazlarında elektronik olarak okunur. Geleneksel okuma yöntemi, sadece buharlaşma prensibine göre çalışan ısı payölçerlerde uygulanır. 

Sayaç verilerinin mobil bilgisayarla toplanması ne kadar güvenlidir? 

Bu yöntem, geleneksel sayaç okuma yöntemine kıyasla daha doğru ve daha hızlıdır ve olası hata kaynaklarından kaçınılmasını da sağlar. Sayacınızdan okunan değerlerin tümünü faturanızda görebilir ve kontrol edebilirsiniz. Aslında gerekli değildir, ama eğer isterseniz sayaç okuma işlemi sırasında ilgili değerleri elbette not edebilirsiniz.

Sayaç okuma işlemi için ilgili personelin eve girmesi her zaman gerekli midir? 

Bu, evinizdeki veri toplama cihazlarının türüne bağlıdır. Kullanılan teknolojiye bağlı olarak çeşitli seçenekler mevcuttur: Yerel sayaç okuma işleminde değerler doğrudan doğruya cihazdan okunur, yani bu hallerde okuma personelinin eve girmesi zorunludur. Böyle bir durumda, sayacınızın okunacağı tarih size zamanında bildirilir.Merkezî sayaç okuma işleminde, tüm değerler ilgili binanın merkezî bir yerinde okunur, yani bu durumda tek tek evlere girilmesi gerekli değildir. Bu ise kablosuz telsiz teknolojisi sayesinde mümkündür. 

Şayet bana bildirilen sayaç okuma tarihinde evde bulunmam mümkün olmayacaksa ne yapmam gerekir? 

Bildirilen sayaç okuma tarihi bütün bina için geçerlidir, çünkü tüm dairelerdeki sayaçların aynı günde okunması önemlidir. Eğer bu tarihte kendiniz evde olmayacaksanız, evinizin anahtarını lütfen komşularınızdan birine veya bina görevlisine (kapıcıya) verin. Eğer okuma görevlisi sizi sayaç okuma tarihinde bulamazsa, size başvuru kartı ile ikinci bir ücretsiz sayaç okuma randevusu verilir. Eğer bu randevu da gerçekleştirilemezse, üçüncü sayaç okuma randevusu için sizden bir ücret talep edilir.